fbpx
Strona główna Podróże Jak przygotować się do podróży?

Jak przygotować się do podróży?

0
Jak przygotować się do podróży?

Uwielbiam podróżnicze „spontany”. Nawet gdy nie chcę mieć zaplanowanego wyjazdu co do godziny, nigdy nie jadę bez przygotowania, bo po prostu szkoda mi czasu i nerwów w czasie wyjazdu na szukanie informacji. Nie ważne czy jedziesz na drugi koniec świata czy tylko za sąsiednią granicę, dobrze jest być chociaż trochę przygotowanym. Przejdźmy jednak do konkretów, a ponieważ obecnie planują podróż do Wietnamu to na jej podstawie zrobię dla Was przewodnik „krok po kroku – jak przygotować się do podróży”. Co sprawdzić i co warto wiedzieć, by wyjazd był jeszcze bardziej udany!

CHCESZ łatwo zaplanować samodzielną podróż? Odwiedź mój sklep!

ZAPLANUJ SWOJĄ PODRÓŻ

 1. Paszport
  – sprawdź datę ważności (zazwyczaj wymagana jest ważność paszportu minimum 6 miesięcy)
  – sprawdź czy do kraju do którego jedziesz wystarczy dowód czy musisz mieć paszport jak np. UK, Turcja, Egipt
 2. Wiza
  – informacje o wizach najlepiej czerpać z oficjalnych źródeł (strona ambasady) Łatwo trafić na stronę pośrednika, co niesie za sobą dodatkowe koszty. Jeśli nie macie problemu z angielskim lub obsługą google tłumacz lepiej aplikować samodzielnie bez dodatkowych opłat.
 3. Szczepienia
  – w czasie pandemii temat kontrowersyjny, ale nie chodzi tylko o szczepienia na koronawirusa. Przed pierwszą egzotyczną podróżą warto umówić się do specjalisty ds. medycyny tropikalnej albo przynajmniej sprawdzić listę obowiązkowych/zalecanych szczepień w danym kraju.
 4. Ceny na miejscu
  – polecam sprawdzić zwłaszcza gdy kuszą Was tanie bilety lotnicze. Bilet może być tani, a na miejscu może się okazać, że wszystko jest bardzo drogie (jak np. Norwegia)
 5. Odległości i połączenia
  – znajdź najlepsze połączenie do miejsca docelowego oraz poruszania się na miejscu np. Skyscanner, Rome2Rio
  – sprawdź odległości między zabytkami, miastami, atrakcjami.
  Często wydaje nam się, że coś jest blisko i łatwo tam dojedziemy/dojdziemy. Na miejscu jesteśmy niemile zaskoczeni i tracimy dużo czasu na przemieszczanie się. Połączenia to też częsty błąd przy kupowaniu tanich biletów lotniczych. W momencie gdy musimy się przesiadać, jechać z innego miasta lub po drodze jeszcze przenocować. Warto się zastanowić, czy dołożenie 200 zł do lotu bezpośredniego lub z naszego miasta nie będzie się bardziej opłacać cenowo i czasowo.
Mrauk-u. Świątynie na końcu świata
 1. Przygotowanie miejsc wartych odwiedzenia
  – zapisz miejsca, które chcesz odwiedzić
  – nanieś je na mapę
  Wiele razy zdarzało mi się jechać gdzieś daleko, żeby odwiedzić jedno miejsce, które totalnie nie było warte fatygi, dlatego warto sprawdzić jak te miejsca są od siebie oddalone.
 2. Zaplanowanie trasy
  – na podstawie miejsc, które chcesz odwiedzić zaplanuj od którego miejsca warto zacząć i w którą stronę się przemieszczać.
  – zaplanuj ile czasu potrzebujesz mniej więcej w danym miejscu. Wszystko zależy od tempa jakie sobie narzucisz. Polecam starać się je jak najlepiej zbalasować. Nie zawsze warto pędzić, bo zamiast wrażeń będziecie czuć przesyt i zmęczenie. Nie ma też sensu zostawać długo w miejscach które nie mają wiele do zaoferowania. Wszystko zależy od Waszych od tego jaki jest cel Waszego wyjazdu.
 3. Noclegi
  – Booking, Airbnb, czy Agoda – zależy od Was. Jest wiele miejsc gdzie warto zarezerować nocleg wcześniej. (Paryż, Londyn czy Rzym) W Azji osobiście idę na żywioł. Ceny i oferta wciąż są tak przystępne, że w większości miejsc bez problemu zrobicie rezerwację z dnia na dzień. Daje to znacznie większą elastyczność i możliwość zmiany planów
 4. Gdzie warto zjeść
  – będziesz w Singapurze, Krakowie czy Neapolu? Sprawdź gdzie warto zjeść, jakie są lokalne specjały i najlepsze rekomendacje, dzięki czemu unikniesz kulinarnych wpadek. W miejscach turystycznych potrafią się często zdarzać.
  – możesz użyć aplikacji takich jak: Foursquare, TripAdvisor.
 5. Pakowanie
  – sprawdź pogodę na miejscu w danym miesiącu i pamiętaj, że w wielu tropikalnych krajach klimatyzacja jest często ustawiona na tak niski temperatury, że łatwo zmarznąć!
  – dokładną listę rzeczy do spakowania znajdziesz tutaj
 6. Ubezpieczenie podróżne
  – tego nie może zabraknąć! Osobiście korzystam z porównywarki, gdzie są oferty różnych firm i można je w łatwy sposób zestawić.
  – kod zniżkowy: MATEJKO – KUP POLISĘ TUTAJ
zniżka na ubezpieczenie podróżne
 1. Pieniądze
  – sprawdź kurs waluty, w której będziesz płacić na miejscu. Zorientuj się czy nie będzie problemu z płatnością kartą. (np. wiele restauracji w Berlinie przyjmuje wyłącznie gotówkę)
 2. Przygotuj telefon/sprzęt
  – zgraj zdjęcia z telefonu i zwolnij miejsce na wspomnienia z wyjazdu!
  – naładuj baterie, powerbanki
  – zgraj filmy z Netflixa, by móc obejrzeć ulubiony film lub serial offline w samolocie
  – sprawdź ceny połączeń i internetu za granicą
  – zgraj mapy offline i poruszaj się swobodnie bez wykorzystania transferu. (np maps.me)
  – pobierz przydatne w podróży aplikacje jak Revolut, Google Tłumacz, Rome2Rio
 3. Przygotuj mieszkanie/dom do wyjazdu
  – opróżnij lodówkę, nie zostawiaj rzeczy, które szybko się psują
  – zamknij okna
  – wyrzuć śmieci
  – zamknij zawory, odłącz niepotrzebne sprzęty od prądu (komputer, sprzęt RTV, AGD)
  – podlej kwiaty. JW przypadku długiej podróży daj klucz bliskiej osobie, która podleje je w czasie Twojej nieobecności
  – sprawdź czy samochód jest bezpiecznie zaparkowany (lepiej nie zostawiać go pod drzewem)
  – zabezpiecz zostawione rzeczy na tarasie/balkoni

UDANEJ PODRÓŻY!

jak przygotować się do podróży

Jak przygotować się do podróży?

Masz dodatkowe pytania? ZOSTAW KOMENTARZ i odwiedź mnie na Instagramie!