fbpx
Strona główna Podróże Azja Wakacje czy podróż – na jaką formę wyjazdu się zdecydować?

Wakacje czy podróż – na jaką formę wyjazdu się zdecydować?

0
Wakacje czy podróż – na jaką formę wyjazdu się zdecydować?

“Jedziesz na wakacje” czy “podróżujesz”? – usłyszałam kiedyś w Azji takie pytanie i faktycznie to dwie zupełnie różne formy wyjazdu. Nie faworyzuje ani nie potępiam ani jednej ani drugiej. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że nie mają one ze sobą wiele wspólnego, poza np. tym samym kierunkiem wyjazdu. Można oczywiście znaleźć balans i połączyć te dwie formy spędzania czasu, bo każda ma swoje plusy i minusy.

Zacznijmy jednak od początku.

Chcesz wyjechać do odległego zakątka świata np. do Azji (mój ulubiony kierunek)

Jakie masz opcje?

  • wyjazd na własną rękę
  • wczasy z biurem podróży
  • Wycieczka ze zwiedzaniem w ofercie biura podróży
  • Wyjazd współorganizowany z lokalnym biurem podróży

Co wybrać i czy faktycznie tylko jedna z tych opcji jest jedyna i słuszna?

Na blogach podróżniczych najczęściej poleca się wyjazdy na własną rękę. Ja również tak podróżuje, ale nie będę krytykować nikogo kto wybierze wyjazd all inclusive w 5-gwiazdkowym hotel. Ja po prostu wiem, że to nie dla mnie, ale ludzie są różni i każdy lubi co innego. Zastanówmy się więc jakie są plusy, minusy i co z poszczególnego wyjazdu można wynieść.

Wyjazd na własną rękę

Ma swoje ogromne plusy, przede wszystkim wychodzi najtaniej (nie płacimy pośrednikowi) i daje nam możliwość ustalenia dowolnej trasy. Tempo dostosowujemy do swoich potrzeb i chyba najłatwiej będąc w pojedynkę, w parze lub niewielkiej grupie wtopić się w tłum i poznać lokalną społeczność.

Minus jest taki, że cała organizacja jest na naszej głowie. Musimy zadbać o zakwaterowanie, transport i poczytać chociaż trochę o tym co można zobaczyć i jak należy się zachowywać na miejscu. Dla większości podróżników to ogromna frajda , a przygotowania są ważnym elementem całej podróży. Pamiętajmy jednak, że nie każdy ma na to czas. Nie każdy wie jak się przygotować i może przysporzyć to wiele stresu. Osobiście nie uważam tego za barierę, ale niektóre osoby uważają, że bez odpowiedniej znajomości języka również nie da się samodzielnie podróżować.

Taka forma wyjazdu jest najlepsza dla ludzi odważnych, dla których najważniejsza jest przygoda, a nie luksusowy hotel.

Jeśli chcesz zorganizować wyjazd samodzielnie i nie wiesz od czego zacząć to zapraszam do poradnika jak przygotować się do wyjazdu do Azji.

Wczasy z biurem podróży

Czyli największy koszmar prawdziwych podróżników. Leżenie przez dwa tygodnie nad basenem w tropikach wydaje się być stratą czasu i zmarnowaniem okazji na poznanie kraju, do którego się wybraliśmy. Pamiętajmy jednak, że niektóre osoby po miesiącach siedzenia za biurkiem mogą mieć ochotę pojechać gdzieś gdzie jest ciepło, pięknie i po prostu nic nie robić. Ładujemy baterie na kolejne miesiące pracy.

Plusem takiego wyjazdu jest, że o nic nie musimy się martwić, organizator zapewnia transport, zakwaterowanie, animacje i dodatkowo płatne wycieczki fakultatywne, jeśli chcielibyśmy zobaczyć okolicę. Minusem jest przede wszystkim cena (chyba, że trafimy na jakąś wyjątkową okazję), ograniczenie do jednego miejsca i brak możliwości prawdziwego poznania kraju oraz jego mieszkańców.

Wyjazd taki jest dla osób, które nie mają czasu na organizacje, a na wakacje przede wszystkim jadą po to, aby wypocząć, spędzić czas na słońcu i zrelaksować się przy dobrej książce i drinku z palemką.

Wycieczka ze zwiedzaniem w ofercie biura podróży

Zazwyczaj cieszą się powodzeniem wśród osób, które nie znają języka obcego i uważają, że nie dadzą sobie rady za granicą samodzielnie. Dobrze się czują w grupie zorganizowanej, z napiętym programem, a jedną z najważniejszych kwestii jest obsługa polskiego pilota. Trudno odnaleźć na tego typu wycieczkach autentyczny klimat danego kraju. Głównym celem jest przede wszystkim odwiedzenie jak największej ilości miejsc, muzeów i zabytków. Wycieczki takie są intensywne i dają możliwość obskoczenia wielu atrakcji w dość krótkim czasie. Poza spakowaniem wygodnych butów nie musimy się o nic martwić, bo cała logistyka jest po stronie organizatora. Jest to opcja dla osób, które chcą odwiedzić dany kraj, zobaczyć jego najważniejsze atrakcje i nie przeszkadza im turystyczny charakter wyjazdu. Minusem jest bardzo ograniczony czas i swoboda oraz brak autentyczności.

Wyjazd współorganizowany z lokalnym biurem podróży

Jest to rozwiązanie dla osób, nastawionych na zwiedzanie i poznanie danego kraju, ale które nie chcą same organizować wyjazdu. Jest to też dobra opcja dla osób, które nie mają z kim jechać i szukają kompromisu między turystyczną wycieczką z biura, a podróżą na własną rękę. Czy wyjazd będzie turystyczny czy bardziej na luzie i nastawiony na poznawanie lokalnej kultury zależy od wyboru organizatora.

Mój dobry kolega, z którym razem studiowaliśmy wyjechał na stałe do Wietnamu i na miejscu zajął się organizacją wycieczek dla Polaków. Jego działalność rozrosła się na cały region Azji Południowo-Wschodniej. Podstawą wyjazdów organizowanych przez wczasywazji.pl jest poznawanie autentycznego oblicza kraju, korzystanie z lokalnego transportu i jedzenie dań z danego regionu. Można dopasować ofertę pod siebie i zdecydować się np. na organizacje tylko części pobytu lub nawet wykupić wycieczkę jednodniową z polskim przewodnikiem. Dobrze wybrać biuro właśnie z polecenia lub poczytać opinie osób, które w takim wyjeździe uczestniczyły, aby zakosztować prawdziwej Azji. Plusem tego typu wycieczki jest to, że nie musimy zajmować się pełną organizacją, możemy dużo zobaczyć i nie zabraknie nam towarzystwa. Minusy natomiast odczują osoby, które cenią swobodę i nie lubią się podporządkowywać grupie.

Warto pamiętać, że to Wy macie być zadowoleni ze swojego wyjazdu i każdy powinien wybrać to co mu odpowiada najbardziej. Ja byłam chociaż raz na każdym z takich wyjazdów, bo podróżuje intensywnie od ponad 15 lat. Byłam na wczasach all inclusive w Tunezji, Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i na Krecie. Na wycieczkach ze zwiedzaniem z biur podróży w Londynie, Chorwacji, Włoszech. Korzystałam z lokalnych biur w Wietnamie i Indonezji, a obecnie podróżuje na własną rękę. Dlatego na pewno warto próbować, wysłuchać różnych opinii, ale decyzję zawsze podejmować z myślę o tym co jest dla nas najlepsze!

Podzielcie się swoimi doświadczeniami z wyjazdów! Jaką formę najbardziej lubicie i dlaczego? 🙂