fbpx
Strona główna Podróże Azja Zwiedzanie Angkor Wat w Kambodży

Zwiedzanie Angkor Wat w Kambodży

2
Zwiedzanie Angkor Wat w Kambodży

Zwiedzanie Angkor Wat – Kambodża

Ogromny, zajmujący powierzchnię aż 400 km/kw kompleks Angkor powinien znaleźć się na liście „miejsc do odwiedzenia” każdego podróżnika.

Historia tego miejsca jest naprawdę niezwykła. O wybudowanej w XII wieku stolicy Imperium Khmerskiego, po jego upadku, czyli w XV wieku słuch zupełnie zaginął. Ankor przez wieki stał zapomniany, zarastając dżunglą, która wkradła się w zakamarki tych niezwykłych budowli. Liczące niegdyś około miliona mieszkańców miasto opustoszało, aby ponownie zostać odkryte i rozsławione w XIX wieku przez francuskiego podróżnika – Henri Mouhot’a.

Zwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor Wat

Informacje praktyczne:

Kiedy jechać?

Szczyt sezonu przypada na miesiące od grudnia do lutego.
Pora deszczowa trwa od czerwca do września.

Dojazd do Siem Reap

Angkor należy do największych atrakcji turystycznych regionu, dlatego jest bardzo dobrze skomunikowany. Ze stolicy Kambodży dostaniecie się tu bez najmniejszego problemu. Z Tajlandii czy Wietnamu kursują autobusy dla turystów zmierzających do tego ogromnego kompleksu.

Samolotem: lotnisko znajduje się około 7 km od centrum.
Drogą lądową: z Bangkoku

– pociagiem:

Dojazd do Aranyaprahett – trzeba wziąć tuk tuk’a (ok. 7 km) do przejścia granicznego, które pokonuje się pieszo (przygotujcie się na stanie w kolejce). Po przejściu trzeba uważać na naciągaczy, gdyż jeśli wsiądziecie w nieodpowiedni bus zostaniecie wywiezieni na pustkowie, z którego będziecie zmuszeni wziąć taksówkę lub czekać na kolejny autobus. (do ceny pociągu, która jest śmiesznie niska – 5 zł, trzeba doliczyć koszty tuk tuk’a – ok. 10 zł, taksówki – ok. 20$ lub autokaru – ok. 9$)

– autokarem

Przejazd „teoretycznie” bezpośredni, ale może okazać się, że zatrzymacie się na bardzo długim postoju na lunch i będziecie czekać na podstawienie kolejnego autokaru.

Nocleg:
W Siem Reap znajduje się bardzo dużo hoteli i hosteli, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Bilety – ceny:

Są trzy opcje przy zakupie biletów:

jednodniowy – 37$ (ważny od zachodu słońca do zachodu słońca dnia następnego)
trzydniowy – 62$ (3 dni zwiedzania można sobie rozłożyć w ciągu jednego tygodnia)
tygodniowy – 72$ (7 dni można sobie rozłożyć na okres jednego miesiąca)

Który bilet wybrać?

Wszystko oczywiście zależy od Waszych potrzeb, funduszu, upodobań i czasu. W większości jednak uważa się, że 3 dni są optymalne, żeby zwiedzić ten kompeks spokojnie i w miarę dokładnie.

Może się to wydawać oczywiste, ale pamiętajcie o odpowiednim ubiorze albo chociaż o chuście w celu zakrycia ramion i/lub ud na terenie świątyń.

Transport i zwiedzanie Angkor Wat.

Zwiedzanie rozpoczyna się zazwyczaj bardzo wcześnie rano, żeby mieć możliwość obserwowania wschodzącego słońca nad Angkor Wat. Tak jak pisałam wcześniej jeśli kupujecie bilet jednodniowy warto wykupić go dzień wcześniej i udać się na zachód słońca na dzień przed zwiedzaniem.
Najpopularniejszym środkiem transportu po kompleksie jest tuk tuk – cena zależy od Waszych zdolności negocjacyjnych (15-25 dolarów).
Można też wypożyczyć rower lub skuter.

Obszar dawnej stolicy jest tak ogromny, że tłum turystów, na który natykamy się o wschodzie słońca w pewnym momencie się rozchodzi i znajdą się miejsca gdzie można się zaszyć w samotności. Jedną z bardziej obleganych świątyni jest oczywiście ta z filmu Tomb Raider z Angeliną Jolie.

Po intensywnym dniu zwiedzania (w upale) można się wybrać na nocny market (właściwie wieczorny od godz 18:00) lub na masaż, który w Kambodży jest bardzo tani.

Angkor jest miejscem turystycznym, ale jednocześnie tak unikatowym i pięknym, że naprawdę warto tu przyjechać.

Zwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor WatZwiedzanie Angkor Wat