fbpx
Strona główna Podróże Europa Co zwiedzić w Londynie? Okolica BIG BEN

Co zwiedzić w Londynie? Okolica BIG BEN

0
Co zwiedzić w Londynie? Okolica BIG BEN
Londyn Parliament Big Ben

Chcecie odwiedzić Londyn po raz pierwszy, drugi, dziesiąty, trzydziesty?

Nieważne!

To miasto można zwiedzać całe życie i wciąż nie poznać jego wszystkich zakamarków i tajemnic.

Zazwyczaj gdy przeglądam internetowe czy blogowe wpisy o miejscach do zobaczenia w tym mieście spotykam się z listami – “Top miejsca, które warto zobaczyć”, “najważniejsze zabytki w Londynie”, “Nieznane miejsca w Londynie” itd. lub z opisami miejsc na weekend, tydzień czy kilka dni. 

Londyn jest niesamowicie rozległym miastem, a jego główne “atrakcje” zajmują ogromny obszar, dlatego nie da się zobaczyć ich wszystkich jeśli ogranicza Was czas. Chciałabym jednak wziąć pod uwagę to, że czasem nie zdajemy sobie sprawy jak blisko od znanego miejsca są te mniej znane, które może akurat dla Was mogłyby być interesujące albo po prostu chcieliśbyście zrobić zdjęcie w fajnym miejscu bez tłumów! 🙂

Dlatego postaram się przedstawić okolice znanych miejsc w Londynie, żeby ułatwić Wam w czasie wizyty rozeznanie się co jest wokół miejsca które odwiedzacie, tym samym zdecydowanie się czy może nie warto zejść na chwile z głównej trasy i zobaczyć czegoś co nie znajduje się na popularnych “top” listach.

Okolica – BIG BEN – Co zwiedzić w Londynie?

Big Ben Londyn

Jeden z symboli Londynu, który na pewno będziecie chcieli odwiedzić w czasie swojej podróży do stolicy UK. Słynna wieża zegarowa to część zbudowanego w stylu wiktoriańskim Parlamentu. Znajduje się przy brzegu Tamizy i na pewno warto obejrzeć go zarówno z jednego i drugiego brzegu rzeki. Most, przy którym znajduje się Parlament – Westminster Bridge jest zazwyczaj zatłoczony i pełen turystów, jednak aby chwile odetchnąć wystarczy pozostać po tej stronie rzeki, na której znajduje się Big Ben i kierować się ulicą wzdłuż budynków Parlamentu obok Westminster Abbey do Victoria Tower Garden South. Na deptaku przy rzece znajdują się ławki i jest tam zazwyczaj mniej ludzi.

Najważniejsze atrakcje w okolicy. Co zwiedzić w Londynie?

Parliament Square 

obejmuje budynki parlamentu i opactwo westminsterskie. Plac był pierwszym rondem w mieście, znajdują się tu pomniki takich postaci jak Churchill czy Lincoln.

Westminster Abbey 

pamięta je na pewno każdy fan Friends’ów! Znajduje się zaraz obok Parlamentu. Opactwo pamięta wiele uhonorowanych tu słynnych obywateli brytyjskich. Zwiedzanie to koszt: 21 funtów, bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem, jeśli oczywiście chcecie zobaczyć je również wewnątrz.

Westminster Abbey Londyn

Oceanarium 

Znajduje się po drugiej stronie rzeki – obok London Eye i jest to atrakcja szczególnie polecana, jeśli podróżujecie z dziećmi. Koszt biletu to około 120 zł/osoby przy bilecie rodzinnym.

London Eye - Oko Londynu i Oceanarium

London Eye

po drugiej stronie rzeki

Największy w Europie diabelski młyn o 135 m. wysokości. Przejazd trwa około 30 minut, a do jednej kapsuły wchodzi około 20 osób. Bilet najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem przez internet. Koszt w zależności od taryfy to około 120 zł/osoby.

Wracając pod Parlament

Od Parlamentu do Trafalgar Square prowadzi ulica Whitehall. Znajdujące się na niej pomniki przypominają historię tego miejsca, które niegdyś było centralną siedzibą władców (w zniszczonym po pożarze pałacu Whitehall odbył się ślub Henryka VIII z Anną Boleyn). Obecnie znajdują się tu urzędy i ministerstwa oraz słynna uliczka z siedzibą premiera.

10 Downing Street

5 minut spacerem od Big Bena (w stronę Trafalgar Square)

znajduje się tu rezydencja Premiera Wielkiej Brytanii oraz Ministra Skarbu. Miejsce to nie jest dostępne dla turystów.

Z ciekawostek można w Londynie znaleźć drzwi, które łudząco przypominają słynne wejście do Premiera. Także jeśli macie ochotę na zdjęcie ze słynnymi drzwiami (pod autentyczne nie można podejść) udajcie się na: 10 Adam Street – 12 minut spacerem od prawdziwych drzwi Premiera.

10 Downing Street Londyn

Household Cavalry Museum 

8 minut spacerem od Big Bena (w stronę Trafalgar Square)

Przed muzeum na ulicy Whitehall zobaczycie słynnych wartowników gwardii na koniach. Wstęp do muzeum – 8,5 funta.

wartownik gwardii na koniu

Trafalgar Square

11 minut spacerem od Big Bena

Jeden z największych placy w centrum Londynu, jest też głównym miejscem demonstracji politycznych. Znajduje się tu słynna kolumna Nelsona, fontanny, lwy z brązu, pomnik Jerzego IV i National Gallery z imponującą kolekcją malarstwa – szczególnie polecam gdy pogoda nie dopisuje! Wstęp jest bezpłatny.

Trafalgar Square

Buckingham Palace

16 minut spacerem od Big Bena

Puntk obowiązkowy do odwiedzenia w Londynie. W momencie gdy na dachu zobaczymy królewski sztandar oznacza to, że przebywa w nim Królowa Elżbieta II – wtedy pałac zamknięty jest dla zwiedzających. Jeśli nie będziecie mogli lub chcieli wejść do środka zobaczcie sobie wnętrze Pałacu na You Tubie. Robi wrażenie! Można również (w zależności od pory roku i dnia tygodnia) zobaczyć zmianę warty Królewskiej Gwardii Pieszej. 

Buckingham Palace Londyn

Na placu przed Buckingham Palace zobaczycie – Victoria Memorial

Królowa Victoria w towarzystwie Macierzyństwa, Sprawiedliwości z pozłacanym posągiem Zwycięstwa na szczycie.

Okolice Buckingham Palace to też najsłynniejsze londyńskie parki:

St. James’s Park

Zobaczycie tu nie tylko wiewiórki (których w Londynie jest bardzo dużo), jest to rezerwat dzikiego ptactwa: egzotyczne kaczki, łabędzie, gęsi. Jest to najstarszy park królewski w Londynie.

St. James's Park Londyn

Green Park

Nazwa zielony park wiąże się z tym, że nie pozostawiono tu zbyt wielu kwiatów, dominują tu piękne platany i trawa. Został założony przez Henryka VIII, przy dawnym szpitalu dla trędowatych, w miejscu gdzie wcześniej chowano zmarłych.

londyńska wiewiórka green park

Za Green Parkiem znajduje się Spencer House – XVIII wieczny pałac, jeden z najwspanialszych znajdujących się w centrum Londynu. Zbudowany przez przodka księżnej Diany – jeśli lubicie zwiedzać pałacowe wnętrza, bilet kosztuje około 9 funtów. Z drugiej strony znajduje się Clarence House – obecnie rezydencja Księcia Karola i Camilli (zwiedzanie możliwe wyłącznie latem, gdy para przebywa w Szkocji), połączony skrzydłem z St. James Palace – zbudowany w miejscu szpitala dla trędowatych przez Henryka VIII, był kiedyś główną rezydencją królewską do czasu przeniesienia się do Buckingham Palace, kiedy na tron wstąpiła królowa Victoria. St. James Palace nie jest dostępny dla zwiedzających, zamieszkują tam obecnie książe i księżna Kentu. Od pałacu odchodzi słynna Pall Mall, na której znajduje się wiele klubów dżentelmenów i którą możecie skierować się w stronę St. James Square. Niegdyś było to bardzo prestiżowe miejsce zamieszkania książąt, hrabiów oraz kilki premierów. Pod numerem 14 znajduje się najstarsza i najbogatsza prywatna biblioteka – London Library.

Równoległa do Pall Mall – The Mall prowadzi bezpośrednia z Buckingham Palace do Trafalgar Square. Aleja ta kojarzy się z paryskim bulwarem, a na jej końcu znajduje się Łuk Admiralicji, który miał zaznaczyć wejście na The Mall od strony Trafalgar Square.

Mniej znane atrakcje w okolicy. Co zwiedzić w Londynie?

Banksy tunel – ukryty w tunelu street art. Prawdziwe szaleństwo dla fanów sztuki ulicznej.

House of Vans London – skatepark oraz miejsce gdzie odbywają się liczne koncerty.

IKLECTIK – centrum sztuki.

Florence Nightingale Museum – najbardziej znanej postaci w historii pielęgniarstwa – wstęp: 9 funtów.

Muzeum Ogrodów – znajduje się w średniowiecznym, wiktoriańskim kościele św. Marii-at-Lambeth. Fanów ogrodnictwa przyciągnie nie tylko ciekawostkami dotyczącymi ogrodnictwa, ale również piękną architekturą. Wstęp: 10 funtów.

Newport Street Gallery – we wnętrzu galerii znajdują się piękne kręcone schody, natomiast tutejsza kawiarnia będzie ciekawostką dla… farmaceutów. Wejście darmowe.

Imperial War Museum – coś dla miłośników historii i militariów. Pokazane tu liczne pojazdy, samoloty, a nawet samochód pułapka, który wybuchł w Iraku robią duże wrażenie, a to wszystko dostępne bezpłatnie.

Imperial War Museum - muzeum wojny Londyn

Co zwiedzić w Londynie?

Mam nadzieje, że przewodnik po tej okolicy przyda Wam się w trakcie zwiedzania. Jeśli chcielibyście coś dodać do zestawienia skontaktujcie się ze mną 🙂 Kolejne okolice już wkrótce!

Odwiedź w Londynie kolorowe Shoredith!

Poprzedni artykuł Ubezpieczenie podróżne + kod zniżkowy
Następny artykuł Londyn – co warto zobaczyć? Covent Garden i Soho.
Podróżniczka i blogerka z ogromnymi pokładami pozytywnej energii. Uwielbiam opowiadać historie z podróży, a uwierzcie, ja to mam takie przygody, że jest co opowiadać! :) Staram się też dzielić praktycznymi poradami i przede wszystkim konkretnymi informacjami. Lubię opisywać odwiedzone miejsca jak najbardziej obiektywnie, bo uważam, że każdy lubi co innego. Jeśli napiszecie mi co lubicie, to wtedy chętnie doradzę jakie miejsca można odwiedzić ;) To co? Dołączacie do wspólnej przygody? :) Zapraszam też na mój Instagram - @asiabymatejko