fbpx
Strona główna Podróże Azja Co można zobaczyć w Indonezji?

Co można zobaczyć w Indonezji?

4
Co można zobaczyć w Indonezji?
www.asiabymatejko.pl - blog podróżniczy

Indonezja składa się około 17 tysięcy wysepek. Jest to kraj niezwykle różnorodny i zdaje się, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Co można zobaczyć w Indonezji? Znajdź miejsca dla siebie.

Co warto zobaczyć w Indonezji - blog podróżniczy

Wiele razy zdarzyło mi się pojechać gdzieś z polecenia, a na miejscu byłam zawiedzona i twierdziłam, że to zupełnie nie dla mnie. Dlatego uważam, że każdy samodzielnie powienien się rozeznać i zdecydować czy warto gdzieś pojechać czy lepiej nie tracić czasu.

Dlatego poniżej przedstawiam Wam podsumowanie miejsc, które odwiedziłam w Indonezji. Może pomoże Wam w zaplanowaniu podróży.

Sumatra

Orangutany w Bukit Lawang

Sumatra jest wyspą znaną z lasów deszczowych i mieszkających tam orangutanów. Bukit Lawang to miejscowość położona na granicy Parku Narodowego Gunung Leuser. Możecie zdecydować się na trekking jednodniowy lub opcje z noclegiem. Jest to miejsce dość turystyczne, aby wejść do dżungli trzeba mieć przewodnika. Przygotuje on dla Was posiłek, zadba o bezpieczeństwo (mi wyjął pijawkę z buta) i wskaże mieszkające w dżungli zwierzęta.

Co warto zobaczyć w Indonezji - bukit lawang - blog podróżniczy  Co warto zobaczyć w Indonezji - Sumatra - blog podróżniczy

Co warto zobaczyć w Indonezji - blog podróżniczy

Jezioro Toba

Wulkaniczne, głębokie na 500 m jezioro Toba przyciąga sielskim krajobrazem i ciekawą kulturą ludu Batak. Na wyspie Samosir, w miejscowości Tuk Tuk oraz w okolicach znajduje się dość spora baza noclegowa, natomiast mimo turystycznego zaplecza nie ma tu tłumów. Najlepiej wypożyczyć na miejscu skuter i objechać wyspę na własną rękę.

Co warto zobaczyć w Indonezji - jezioro toba - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - jezioro Toba - blog podróżniczy

Pacu Jawi

Czyli wyścig byków to wydarzenie unikatowe dla ludu Minang i odbywa się wyłącznie na Sumatrze. Uczestnik wyścigu jest ciągnięty przez dwa byki przez błotniste, zalane wodą pole. Jest to wydarzenie, które będzie ogromną atrakcją szczególnie dla fotografów.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Sumatra - blog podróżniczyCo warto zobaczyć w Indonezji - Sumatra - blog podróżniczy

Palambak

Poszukując rajskich plaż, miejsc do snorkelingowania i odcięcia się od cywilizacji warto rozważyć archipelag około 100 wysp Banyak. Jedną z wysp, na której nie znajdziecie nic poza kilkoma domkami i rajską plażą jest wyspa Palambak. Warto jednak wziąć pod uwagę, że transport do portu i na samą wyspę może zająć sporo czasu.

Co mozna zobaczyc w Indonezji - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Palambak - blog podróżniczy

Jawa

Yogyakarta

Średnio ciekawe miasto znane jednak jako kulturalna stolica wyspy. Jest to świetne miejsce wypadowe w celu odwiedzenia Borobudur, Prambanan, Jomblang Cave czy wulkanu Gunung Merapi.

Jomblang Cave

Jeśli ktoś nie ma lęku wysokości, a lubi przygodę i nie boi się pobrudzić, to miejsce na pewno będzie świetną atrakcją. Transport do jaskini to około 2 godziny skuterem od Yogyakarty (lepiej mieć zapas czasu – łatwo pobłądzić). Zejście odbywa się raz dziennie o godzinie 10:00 rano. Ważne to mieć ze sobą skarpetki, czołówkę i może też coś na przebranie. Na miejscu dostaje się kalosze, które w jaskini są niezastąpione. Koszt to 900 000 rupi za dwie osoby (ok. 230 zł) – 115 zł/osoby. Niesamowitym przeżyciem jest zjazd na linie wśród bujnej przyrody – jak do ogrodu botanicznego. Dużym zaskoczeniem był powrót, gdyż nie ma żadnego wyjścia przez jaskinię. Cena tej atrakcji momentalnie stała się zrozumiała. Kilkanaście osób wciąga każdego uczestnika z powrotem na górę.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Jawa - blog podróżniczyCo warto zobaczyć w Indonezji - Jawa - blog podróżniczyCo warto zobaczyć w Indonezji - Jawa - blog podróżniczyCo warto zobaczyć w Indonezji - Jawa - blog podróżniczy

Borobudur

To jedna z największych buddyjskich świątyń na świecie, którą na prawdę warto zobaczyć. Przepiękny wschód słońca w tym miejscu na pewno na długo zapada w pamięć. Miejsce to znajduje się również w okolicach Yogyakarty – 40 km. Najwygodniej dostać się tam skuterem lub wycieczką zorganizowaną. Koszt biletu to 20$, jeśli chcecie zobaczyć jeszcze Prambanan łączny bilet wyniesie 40$.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Borobudur - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Borobudur - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Jawa - blog podróżniczyCo warto zobaczyć w Indonezji - Borobudur - blog podróżniczy

Wulkan Bromo

Położony na wysokości ponad 2000 m n.p.m. na pustyni Tengger wulkan Bromo jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych wulkanów w Indonezji. Miejsce to ze względu na przepiękne widoki na wulkan i pobliską wioskę, jest ogromnie popularne wśród turystów. Mimo tłumów warto jednak przyjechać i nacieszyć oczy przepięknych wschodem słońca oraz wejść na krater, by poczuć się jak na innej planecie.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Bromo - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Bromo - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Bromo - blog podróżniczy

Wulkan Ijen

Znany jako miejsce, w którym wydobywana jest siarka, oraz w którym górnicy wykonują jeden z najcięższych zawodów świata. Dlaczego najcięższy? Wejście do krateru wulkanu Ijen jest wyzwaniem. Stroma, wąska i kamienista ścieżka, kłęby dymu, które drażnią oczy i gardło – bez maski ani rusz! To teraz wyobraż sobie tę trasę pod górę z koszami na ramieniu pełnymi brył siarki o wadze 70-90 kg. Bez profesjonalnego sprzętu z chustką zawiniętą wokół ust. Tak właśnie pracują tamtejsi górnicy. Zdaje sobie sprawę, że jak na warunki w Indonezji dostają za to dobre wynagrodzenie – ale na miejscu, mimo wszystko odczuwa się współczucie.

Po wyjściu z krateru ukazuje się lazurowe, kwaśne jezioro wulkaniczne, którego głębokość dochodzi nawet do 200 metrów. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia!

Co warto zobaczyć w Indonezji - Ijen - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Jawa - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Ijen - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Jawa - blog podróżniczy

Bali

Ubud

Najbardziej znane i najczęściej polecane miejsce na Bali. Przyciąga pięknymi krajobrazami, licznymi świątyniami, uznawane jest też za kulturowe centrum wyspy. Minusem jest ogromna ilość turystów, ale jak wszędzie na obrzeżach miasta uda się znaleźć miejsca mniej zatłoczone. Obowiązkowy punkt wycieczki to na pewno słynny Monkey Forest – przepiękny park, łączący uroki lasu tropikalnego i kompleksu świątyń. Dodatkową atrakcją jest ogromna ilość oswojonych makaków, trzeba jednak uważać na rzeczy osobiste. Są na tyle oswojone, że zabierają wszystko co wpadnie im w ręce.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Ubud - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Ubud - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podróżniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podróżniczy

Tegalalang – pola ryżowe

Niecałe 10 km od Ubud znajduje się miejsce, które na pewno znajdziecie we wszelkich przewodnikach wskazujących słynne pola ryżowe. Nie bez powodu, gdyż tarasy są przepiękne, ale warto zaznaczyć, że jest tu bardzo turystycznie. Straganiki z pamiątkami, autokary, taksówki i opłaty za „zwiedzanie”. Jeśli lubicie takie atrakcje, na pewno Wam się spodoba. Jeśli natomiast cenicie spokój lepiej pojedzić skuterem po okolicach i może wybrać się do kolejnego miejsca również słynnego z przepięknych tarasów – Jutiluwih.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podrozniczy

Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podrozniczy

Jatiluwih – pola ryżowe

Około 40 km od Ubud znajduje się kolejne miejsce, gdzie nacieszycie oczy malowniczym krajobrazem. Warto sobie zarezerwować na tę wycieczkę przynajmniej pół dnia! Pola są bardzo rozległe, dlatego bez wysiłku można oddalić się od ludzi i w samotności chłonąć piękno zielonych wzgórz. W okolicy znajdują się mniej znane, a również okazałe świątynie, które warto odwiedzić. Najlepiej trochę się zgubić, a na pewno traficie nie tylko na wspaniałe miejsca, ale też wspaniałych ludzi.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podrozniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podrozniczy

Pura Ulun Danu Bratan

Hinduistyczna świątynia z XVII wieku i chyba największa atrakcja regionu Bedugul. Niewielki kompleks położony przy brzegu jeziora otocza zadbany i urokliwy ogród. Wstęp to koszt 50 tyś. rupii od osoby. Wokół tłoczy się ogromna ilość turystów, dlatego jeśli nie lubicie tłumów to miejsce może przytłoczyć. Jest to jednak jedno z najbardziej znanych miejsc na Bali, dlatego warto odwiedzić również ze względu na malowincze położenie.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podrozniczy

Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podrozniczy

Pura Tanah Lot

Świątynia położona na skalistym brzegu, która w czasie przypływu i odpływu ma dostęp do lądu lub nie (do świątyni nie ma wstępu). Piękne, lecz bardzo turystyczne miejsce, zatłoczone zwłaszcza w czasie zachodu słońca. Możecie spodziewać się ogromnej ilości straganów z pamiątkami, dlatego jeśli ktoś szuka spokoju i autentyczności, to na pewno tu go nie znajdzie 😉

Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podrozniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Bali - blog podrozniczy

Lombok

Wyspa, na którą zazwyczaj jedzie się odpocząć po objazdówce po Bali. Największą atrakcją jest wulkan Rinjani – trekking to około 2-3 dni, poza tym przyciągają tu piękne plaże. Miejsce to spodoba się głównie osobom ceniącym spokój, gdyż dla mnie osobiście mimo wypożyczenia skutera i jeżdzenia po wyspie było trochę nudno. Chętnie skróciłabym pobyt na Lombok na rzecz magicznego moim zdaniem klimatu na Bali. Plaże faktycznie bardzo ładne, pełne surferów, ale nie aż tak spektakularne jak na mniejszych wyspach albo np. w Tajlandii.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Lombok - blog podrozniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Lombok - blog podrozniczy

Kuta

Niewielki surferski kurort na południu wyspy, przyciąga głównie ze względu na piękne okoliczne plaże.

Co warto zobaczyć w Indonezji - Lombok - blog podrozniczy Co warto zobaczyć w Indonezji - Lombok - blog podrozniczy