fbpx
Strona główna Poradnik Jak przygotować się do wyjazdu do Azji?

Jak przygotować się do wyjazdu do Azji?

1
Jak przygotować się do wyjazdu do Azji?

Masz już bilet, ewentualnie wize, sprawdzone szczepienia i wiesz, że na miejscu jest bezpiecznie?

Jak przygotować się do wyjazdu? Ja robię to tak..

1. Na kartce lub w komputerze rozpisuje plan

Po kolei (datami) dni mojego wyjazdu – przy pierwszym i ostatnim dniu wpisuje oczywiście miasto przylotu i wylotu. Dzięki temu widzimy ide dni mamy do dyspozycji i daje nam to możliwosc zdecydowania gdzie jak długo chcemy być.

 

2. Otwieram następujące strony:

– portal mandalay.pl

– google maps

– skyscanner.pl

Portal mandalay, to moim zdaniem świetna strona do wstępnego rozeznania się co można zobaczyć w wybranym kraju w Azji i gdzie dana miejscowość się znajduje.  Im ciemniejszy punkt, tym lepsze opinie.

Po wstępnym zapoznaniu się z danym państwem, obejrzeniu zdjęć i przeczytaniu opinii sprawdzam jak duże odległości są między miejscowościami i przeglądam mapę.

W dodatku nie byłabym sobą,  gdybym nie sprawdziła ile kosztują loty na miejscu – do innych destynacji. Wpisuje w skyscannerze miasto do którego przylatuje (ewentualnie inne większe miasto, w którym planuję być) i wybieram opcje w jedną stronę do: „wszędzie”. Daje mi to ogólny pogląd na ceny lotów lokalnych i międzynarodowych.

 

3. Przeglądam blogi, vlogi i szukam bardziej szczegółowych informacji i opinii.

Jednym z moich ulubionych kanałów, z którego naprawdę można się czegoś ciekawego i praktycznego dowiedzieć, jest Globstory.

 

4. Dołączam do grup na Facebook’u związanych z miejscem, do którego się wybieram np.:

– Indonezja – pytania i odpowiedzi

– Backpackers Myanmar (Burma)

Jest to źródło przydatnych informacji i czasem w podróży gdy macie jakiś problem wystarczy zadać pytanie, a na pewno ktoś z grupy Wam pomoże.

 

5. Tworzę własny przewodnik

Wszystkie ważne i przydatne informacje zbieram do jednego pliku, który potem wysyłam na swojego maila i zapisuję w telefonie.

Co zawiera taki plik:

– mój plan podróży z datami i miescowościami

– zdjęcia mapek

– wskazówki z blogów i portali – jak gdzie dojechać, jakie są ceny, ciekawostki, troche historii ( głównie odwiedzanych zabytków, ale też świąt i zwyczajów), czego nie robić w danym kraju i co tam jeszcze się znajdzie (czasem można znaleźć przydatne informacje w opiniach i komentarzach na portalu mandalay lub grupach na Facebook’u)

– krótkie rozmówki – może się to przydać gdy traficie na kogoś kto nie zna angielskiego (ale potrafi czytać) – szczególnie wskazane gdy jedziecie do miejsca gdzie znajomość angielskiego jest znikoma, np. Chiny

 

6. Ściągam do telefonu przydatne w podróży aplikacje.

Korzystam z:

-maps.me – Bardzo dobre mapy offline. Przed wyjazdem warto ściągnąć region, do którego się wybieracie

-uber/grab – gdy mam miejscową kartę sim, jest to najlepszy sposób na szybkie przejazdy np. w Tajlandii czy Malezji. Wychodzi taniej niż taksówka i oszczędza wątpliwej przyjemności ustalanie ceny przejazdu z kierowcą

-tripadvisor – szybko dowiesz się gdzie zjeść, w Azji nawet się sprawdza

-translator – przydatny szczególnie w Chinach

-airbnb – bezpośredni wynajem pokoi i apartamentów

-booking/agoda – zwróćcie uwagę, że w Azji na Agodzie bardzo często hotele są trochę tańsze

-skyscanner – wyszukiwarka biletów lotniczych

-revolut – moim zdaniem absolutna rewolucja. Warto wyrobić sobię kartę, którą możecie płacić w każdej walucie oraz w trybie ekspresowym dokonywać zakupu wybranej waluty.

-izi.travel – przewodnik audio – jeśli ktoś lubi tego typu zwiedzanie, przydatne w Europie

-vpn – obowiązkowo jak jesteście w Chinach i chcecie mieć kontakt ze światem

 

7. Tworze folder, w którym zapisuje wszystkie ważne pliki

– karty pokładowe, wizy, mój przewodnik, swoje zdjęcie do dokumentów, skan paszportu

Drukuje lub przesyłam na maila.

 

8. Kupuje mój ulubiony przewodnik

O dziwo nie jest to LonelyPlanet. Uwielbiam przewodniki Global.pwn. Kupuje je w „taniej książce” i poza atrakcyjną ceną zawarte w nich informacje sa naprawdę przydatne. Czy biorę wielką książke o Indiach czy Chinach ze sobą? Nie jestem fanem niszczenia książek, ale w tym przypadku wycinam z książki regiony, do których jadę. Ładnie sobie oprawiam i mam na podróż tylko część, która mnie interesuje. Dzięki temu oszczędzam ogromną ilość miejsca w bagażu.

 

9. Wykupuje ubezpieczenie podróżne

Nie wyobrażam sobie wyjazdu bez ubezpieczenia. Zdarzyło mi się z niego korzystać dwukrotnie.

 

10. Robię listę rzeczy, które muszę kupić i zabrać

 

11. Wpisuje swój plan podróży w system Odyseusz na stronie MSZ

Ostrożności nigdy za wiele.

 

No i w drogę!

 

 

Następny artykuł Chiny – praktyczne wskazówki
Podróżniczka i blogerka z ogromnymi pokładami pozytywnej energii. Uwielbiam opowiadać historie z podróży, a uwierzcie, ja to mam takie przygody, że jest co opowiadać! :) Staram się też dzielić praktycznymi poradami i przede wszystkim konkretnymi informacjami. Lubię opisywać odwiedzone miejsca jak najbardziej obiektywnie, bo uważam, że każdy lubi co innego. Jeśli napiszecie mi co lubicie, to wtedy chętnie doradzę jakie miejsca można odwiedzić ;) To co? Dołączacie do wspólnej przygody? :) Zapraszam też na mój Instagram - @asiabymatejko