Przed wyjazdem do każdego kraju, w którym jeszcze nie byliśmy warto się trochę przygotować, żeby wiedzieć czego spodziewać się na miejscu. Są jednak miejsca „łatwiejsze” i „trudniejsze”. Do tych trudniejszych na pewno zaliczam m.in Chiny czy Indie.

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem – praktyczne wskazówki:

– Wiza

Nie obowiązuje wyłącznie w przypadku wizyty nie przekraczającej 72 godzin (w większych miastach). Natomiast przed kupnem taniego biletu do Chin lub zaplanowaniem miesięcznej wyprawy z przyjaciółmi musicie wiedzieć, że wizę do Chin trzeba mieć.

 

– Problem z komunikacją

W Chinach nie dogadacie się do angielsku. Oczywiście są wyjątki i zdarzają się pojedyncze osoby znające angielski, ale lepiej nastawić się, że nie będziecie w stanie się porozumieć, bo na miejscu bywa to frustrujące, szczególnie w mniej turystycznych miejscach.

Zaznaczam, że problem komunikacyjny dotyczy nawet słów, które wydawać nam się mogą neutralne i międzynarodowe jak: hotel, taxi czy coca cola.

Jak sobie z tym poradzić?

Dobrze mieć w telefonie lub wydrukowane na kartkach (jak kto woli) rozmówki polsko-chińskie.

Bardzo polecam przed rezerwacją noclegu zerknąć na opinie i zwrócić uwagę czy personel mówi po angielsku. Warto zaznaczyć, że chińczycy często nie współpracują – nie starają się domyślić, pomóc. Są bardzo nieśmiali i wstyd im, że nie znają angielskiego.

Polecam też zainstalowanie aplikacji ułatwiających dogadanie się z chińczykami:

– Google tłumacz

– Pleco

– Waygo – przydaje się do odczytywania chińskich znaków

 

– Dogadywanie się na migi

To też może być problemem, gdyż liczby 6-10 na palcach pokazuje się inaczej niż u nas.

 

– „Wielki Chiński Firewall”

Czyli cenzura internetu. W Chinach zablokowane są wszystkie znane nam i na co dzień używane strony i aplikacje m.in. Google, YouTube, Instagram,  Facebook, Whatsapp, Snapchat, Dropbox, Twitter, WordPress, CNN, BBC.

Aby poradzić sobie z tą niedogodnością wystarczy zainstalować VPN

Szczególnie polecany jest:

– Express VPN – opcja płatna

Ja natomiast byłam bardzo zadowolona z działania tej aplikacji:

 

Jest bezpłatna, wyświetla się kilka reklam, ale działa bez zarzutów.

 

– Wymiana pieniędzy

Chcecie na szybko wymienić pieniądze, bo już zaraz czeka Was kolejny transport? Nie ma takiej opcji. Zarezerwujcie sobie więcej czasu na wizytę w banku, gdyż biurokracja w Chinach sprawia, że wymiana gotówki potrafi trwać ponad godzinę.

Chiny - praktyczne wskazówki

– Bądź wyrozumiały na różnice kulturowo-higieniczne

Starałam się to napisać tak, żeby brzmiało dobrze, ale to co miałam na myśli wcale dobrze nie brzmi.. a mianowicie wszelkie dźwięki i odgłosy jakie wydają z siebie chińczycy. Siorbanie zupy, plucie z charczeniem i wszystkie inne odgłosy uważane w cywilizowanym miejscu za niekulturalne w Chinach są na porządku dziennym.

Nie dajcie się też zwieźć wyglądem- zaznaczam, że dotyczy to wszystkich, nawet młodych, wykształconych i eleganckich osób, po których nie spodziewalibyście się takiego zachowania.