fbpx
Strona główna Azja Chiny Chiny – praktyczne wskazówki

Chiny – praktyczne wskazówki

10
Chiny – praktyczne wskazówki

Przed wyjazdem do każdego kraju, w którym jeszcze nie byliśmy warto się trochę przygotować, żeby wiedzieć czego spodziewać się na miejscu. Są jednak miejsca „łatwiejsze” i „trudniejsze”. Do tych trudniejszych na pewno zaliczam m.in Chiny czy Indie.

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem – praktyczne wskazówki:

– Wiza

Nie obowiązuje wyłącznie w przypadku wizyty nie przekraczającej 72 godzin (w większych miastach). Natomiast przed kupnem taniego biletu do Chin lub zaplanowaniem miesięcznej wyprawy z przyjaciółmi musicie wiedzieć, że wizę do Chin trzeba mieć.

 

– Problem z komunikacją

W Chinach nie dogadacie się do angielsku. Oczywiście są wyjątki i zdarzają się pojedyncze osoby znające angielski, ale lepiej nastawić się, że nie będziecie w stanie się porozumieć, bo na miejscu bywa to frustrujące, szczególnie w mniej turystycznych miejscach.

Zaznaczam, że problem komunikacyjny dotyczy nawet słów, które wydawać nam się mogą neutralne i międzynarodowe jak: hotel, taxi czy coca cola.

Jak sobie z tym poradzić?

Dobrze mieć w telefonie lub wydrukowane na kartkach (jak kto woli) rozmówki polsko-chińskie.

Bardzo polecam przed rezerwacją noclegu zerknąć na opinie i zwrócić uwagę czy personel mówi po angielsku. Warto zaznaczyć, że chińczycy często nie współpracują – nie starają się domyślić, pomóc. Są bardzo nieśmiali i wstyd im, że nie znają angielskiego.

Polecam też zainstalowanie aplikacji ułatwiających dogadanie się z chińczykami:

– Google tłumacz

– Pleco

– Waygo – przydaje się do odczytywania chińskich znaków

 

– Dogadywanie się na migi

To też może być problemem, gdyż liczby 6-10 na palcach pokazuje się inaczej niż u nas.

 

– „Wielki Chiński Firewall”

Czyli cenzura internetu. W Chinach zablokowane są wszystkie znane nam i na co dzień używane strony i aplikacje m.in. Google, YouTube, Instagram,  Facebook, Whatsapp, Snapchat, Dropbox, Twitter, WordPress, CNN, BBC.

Aby poradzić sobie z tą niedogodnością wystarczy zainstalować VPN

Szczególnie polecany jest:

– Express VPN – opcja płatna

Ja natomiast byłam bardzo zadowolona z działania tej aplikacji:

 

Jest bezpłatna, wyświetla się kilka reklam, ale działa bez zarzutów.

 

– Wymiana pieniędzy

Chcecie na szybko wymienić pieniądze, bo już zaraz czeka Was kolejny transport? Nie ma takiej opcji. Zarezerwujcie sobie więcej czasu na wizytę w banku, gdyż biurokracja w Chinach sprawia, że wymiana gotówki potrafi trwać ponad godzinę.

Chiny - praktyczne wskazówki

– Bądź wyrozumiały na różnice kulturowo-higieniczne

Starałam się to napisać tak, żeby brzmiało dobrze, ale to co miałam na myśli wcale dobrze nie brzmi.. a mianowicie wszelkie dźwięki i odgłosy jakie wydają z siebie chińczycy. Siorbanie zupy, plucie z charczeniem i wszystkie inne odgłosy uważane w cywilizowanym miejscu za niekulturalne w Chinach są na porządku dziennym.

Nie dajcie się też zwieźć wyglądem- zaznaczam, że dotyczy to wszystkich, nawet młodych, wykształconych i eleganckich osób, po których nie spodziewalibyście się takiego zachowania.

 

Poprzedni artykuł Wyspa Palambak – raj w Indonezji
Następny artykuł Co zaskakuje w Chinach?
Podróżniczka i blogerka z ogromnymi pokładami pozytywnej energii. Uwielbiam opowiadać historie z podróży, a uwierzcie, ja to mam takie przygody, że jest co opowiadać! :) Staram się też dzielić praktycznymi poradami i przede wszystkim konkretnymi informacjami. Lubię opisywać odwiedzone miejsca jak najbardziej obiektywnie, bo uważam, że każdy lubi co innego. Jeśli napiszecie mi co lubicie, to wtedy chętnie doradzę jakie miejsca można odwiedzić ;) To co? Dołączacie do wspólnej przygody? :) Zapraszam też na mój Instagram - @asiabymatejko