fbpx
Strona główna Podróże Podróżowanie w czasach pandemii

Podróżowanie w czasach pandemii

0
Podróżowanie w czasach pandemii

Pandemia i podróże

Od początku pandemii w naszym kraju minął już ponad rok. W tym czasie mieliśmy już wiele momentów, kiedy życzyliśmy sobie powrotu do normalności. Wciąż liczyliśmy na to, że TO JUŻ JEST KONIEC, że wkrótce wszystko się otworzy, przestaniemy nosić maseczki i nasze życie wróci do czasów kiedy normalnym był buziak w policzek na przywitanie. Realia jednak są takie, że mimo wreszcie realnych planów otwarcia gospodarki wciąż czekamy na lepsze czasy. To samo tyczy się podróży! Wiele osób przez ostatni rok nie było nigdzie, inni znacznie ograniczyli wyjazdy, a jeszcze innym mimo wszystko zdecydowali się odwiedzić odległe i egzotyczne zakątki świata, które były dostępne dla Polaków. Czy podróżowanie w czasach pandemii jest możliwe i czy powinniśmy decydować się na wyjazd?

Kierunki podróży

Mieliśmy możliwość oglądania wielu celebrytów nadających na swoim stories z Dominikany, Zanzibaru czy Meksyku. Ja sama zdecydowałam się w stycznie uciec trochę od szarej codzienności i polecieć na Maderę. Wybrałam ten kierunek świadomie, nie tylko z polecenia, ale również ze względu na panujące tam zasady bezpieczeństwa. Madera to niewielka wyspa, która nie notuje wysokich wskaźników zachorowań. Głównie dlatego, że rząd Portugalii stawia na testowanie nie tylko swoich obywateli, ale też każdego turysty, który przybył na wyspę. Zaraz po przylocie wykonywany był test i dopiero po otrzymaniu negatywnego wyniku testu mieliśmy możliwość opuszczenia pokoju hotelowego. Bezpieczeństwo dla turystów oraz mieszkańców wyspy było priorytetem. Wszędzie były przestrzegane zasady reżimu sanitarnego, dlatego miałam głębokie poczucie, że moja podróż nie wpływa negatywnie na rozprzestrzenianie się wirusa wśród lokalnej społeczności. Służba zdrowia dla miejscowych jest też na wysokim poziomie. Bardzo dużo czasu spędzałam na łonie natury, w miejscach, gdzie ludzi nie było praktycznie wcale i to dało poza poczuciem bezpieczeństwa ogromny spokój i ulgę. W naturze można najlepiej odpocząć i znaleźć spokój.

blog podróżniczy asiabymatejko.pl podróże w pandemii
blog podróżniczy asiabymatejko.pl madera

Muszę przyznać, że nie zawsze przestrzegałam zasad świadomego podróżowania. Dlaczego? Wynikało to wyłącznie z niewiedzy. Kiedy pierwszy raz odwiedziłam Tajlandię w 2014 roku nikt nie mówił o tym jak traktowane są słonie, na których jeżdzą turyści. Jak podarowanie biednemu dziecku cukierka na końcu świata wpływa na rozwój próchnicy i tak naprawdę wyrządza się nim więcej szkody niż jest z tego pożytku. Mimo, że internet był, to poziom edukacji w zakresie świadomego podróżowania był na zupełnie innym poziomie niż obecnie. Dlatego przyznam Wam szczerze, że w dobie pandemii nie jestem zwolennikiem wyjazdów do państw „wolnych od koronawirusa”, jak reklamowany był np. Zanzibar. Każdy tęskni już za możliwością swobodnego przemieszczania się po świecie, ale warto wziąc pod uwagę nie tylko slogany reklamowe, ale też realną sytuację miejscowej ludności. Trzymajmy się zasad, zachowujmy dystans i podróżujmy świadomie, bo nasza nieodpowiedzialność może kogoś kosztować życie.

Doświadczenia podróżnicze przed pandemią

Podróżuję od dziecka, jednak moje większe podróże po świecie zaczęły się w 2014 roku. Od tego czasu odwiedziłam wiele państw Azji południowo wschodniej. Czytając artykuły o obecnej sytuacji w Indiach powiem szczerze, że nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić! Odwiedziłam Indie dwa razy i spędziłam tam łącznie około 1,5 miesiąca. Może nie jest to dużo, ale wystarczająco, żeby mieć obraz tej niewyobrażalnej biedy, przeludnienia i zupełnie innego sposobu myślenia. Po tym co tam widziałam nie jestem w stanie nawet wyobrazić sobie jak wygląda na miejscu epidemia jakiejkolwiek choroby! Koronawirus to nie jedyne zagrożenie dla lokalnej ludności, a tylko kolejny problem z jakim muszą się borykać. Jeśli podróżujecie samodzielnie, zawsze starajcie się poczytać i zorientować jak wyglądają lokalne realia i czy pandemia mogła jeszcze pogłębić istniejące problemy. Podróżujecie z biurem podróży? – wybierajcie odpowiedzialnie i sprawdzajcie opinie!

Świadome podróżowanie

Czy warto podróżować w pandemii?

Jesteśmy ograniczeni obostrzeniami, przepisami i wieloma wytycznymi. Podróżowanie w czasach pandemii jest możliwe, ale często wiąże się z dodatkowymi kosztami jak np. wykonanie testu na koronawirusa lub odbycie na miejscu kwarantanny. Czy warto podróżować? Jeśli macie chęci i możliwości oraz stosujecie się do wytycznych, to myśle, że nie powinniśmy czuć się winni, że chcemy trochę odpocząć i zmienić otoczenie. Dla osób, które często wyjeżdzają, kochają odkrywać nowe miejsca i zwiedzać świat zamknięcie się w domu na dłużej i zmiana trybu życia spowodowana nie przez osobiste preferencje, lecz przymus otoczenia może wiązać się z ogromnym dyskomfortem! Pamiętajmy, że nasze zdrowie psychiczne również jest bardzo ważne! Mamy ten przywilej, że możemy sobie pozwolić na podróżowanie po świecie, a Polaków można spotkać w praktycznie każdym zakątku świata! Podróżujmy jednak świadomie i nie zapomnijcie, że warto się zabezpieczyć! Moja zniżka na dowolnie przez Was wybrane ubezpieczenie podróżne jest wciąż aktualna!

Jestem ciekawa jak u Was wyglądał ten podróżniczy rok, dlatego zachęcam Was do poświęcenia 10 minut na wypełnienie ankiety, w której możecie wygrać atrakcyjne nagrody o łączniej wartości ponad 6 tyś zł, w tym przede wszystkim wyprawę na Azory! Trzymam za Was kciuki! 🙂